לחץ נפשי וכאבי גב – מה עושים כשהגב כואב? האם מצב נפשי ירוד יכול לגרום לכאבי גב? ולמה חשוב להבין האם כאבי הגב נובעים מלחץ נפשי? קבלו אימון כושר קצר אונליין שיעזור לכם להקל על כאבי הגב בצורה משמעותית.

לחץ נפשי וכאבי גב – מה עושים כשהגב כואב? האם מצב נפשי ירוד יכול לגרום לכאבי גב? ולמה חשוב להבין האם כאבי הגב נובעים מלחץ נפשי? קבלו אימון כושר קצר אונליין שיעזור לכם להקל על כאבי הגב בצורה משמעותית.

במצבי לחץ  כל המערכות מתבלבלות והגוף פועל בצורה שונה. זה מתבטא בכך שמערכות הגוף מתכווננות אחרת וזאת למען מטרה ברורה ומוגדרת – לשמור ולהגן עלינו בסיטואציה שאנחנו תופסים אותה כמאיימת או בעייתית. הגוף, למעשה, נכנס למגננה. הבעיה הופכת לאקוטית יותר כשהסטרס נמשך לאורך זמן ואז מדובר בתהליך מתמשך שמשפיע על הנפש והגוף. לגוף קשה להתמודד עם מתח ולחץ שאגור בתוכו לאורך זמן, זה גורם לשחיקה של הגוף. כאבי גב, באופן כללי, הם מהמצבים הרפואיים השכיחים ביותר ואשר מטרידים את מנוחתם של מיליוני אנשים בעולם. כ- 80 אחוזים מהאנשים סובלים מכאבים בגב בשלב מסויים בחייהם.

כולנו חיים כאן, במדינתנו הקטנה והמורכבת עם מתח שהולך ומתגבר, הולך ומצטבר. מתח נפשי הינו גורם נפוץ שיכול להשפיע על כאבי גב ואם מדובר במתח נפשי שמצטבר לאורך זמן, מצב הגב יכול להחמיר באופן משמעותי ולפגוע באיכות החיים. דאגות ופחדים יכולים להחמיר את הכאב וכשהגב כואב, רבים מאיתנו נמנעים מפעילות גופנית וזה לא טוב כי חוסר בפעילות גופנית מנוון את הרקמות השונות ובכך, בעצם, מגדיל את עוצמת הכאב, מה שמגדיל את הפחד והדאגה ואף עלול להוביל לחשש, חרדה ודיכאון. פעמים רבות מה שגורם לנו לא להיות פעילים מבחינה גופנית זה הפחד מכאב או נזק שיגרם מתנועה. אך למעשה, ההיפך הוא הנכון, דווקא כשהגוף כואב, ובוודאי אם הכאב מגיע בעקבות לחץ נפשי, חשוב ואף הכרחי להניע את הגוף בהתאם כי אם לא נזיז את הגוף, זה עלול לגרום להחרפת הכאב. לכן, לא טוב להימנע מפעילות גופנית, אך חשוב שהיא תהיה נכונה ומותאמת למצב. חשוב לדעת שכאבי גב שמגיעים בעקבות מתח נפשי ואינם מטופלים יכולים להפוך לכרוניים וגם כאן, כשהם הופכים לכרוניים, המתח הנפשי גדל אף יותר ונוצר מעגל שקשה לצאת ממנו.

מחקרים שונים ורבים מצאו כי יש קשר חזק וברור בין המצב הנפשי שלנו לבריאות הגוף שלנו והכאבים שהמצב הנפשי מביא עימו ובתוך זה כאבי גב שבאים לידי ביטוי בצורות ועוצמות שונות אשר מוסיפים על המתח שגם כך קיים. עם זאת, וזה מעודד, חשוב להיות מודעים לעובדה שמתח משפיע על הגב, כי הבנה של המצב ומודעות יכולים לעזור להפחית את הכאבים ולהתמודד איתם. כאב הוא חוויה סובייקטיבית שמושפעת מהאמונות והפחדים שלנו ואמונות שגויות ופחדים מעכבים את השיפור בכאב. הרי הפחד והחשש יתמתנו אם נדע שהכאב מגיע מלחץ ולא ממחלה, חלילה. לכן, בכל מקרה של כאב גב שנמשך למעלה ממספר ימים באופן רצוף, מומלץ לפנות לרופא ולבדוק האם יש מקור אחר לכאבי הגב כמו פציעה, מחלה או אורח חיים.

מה קורה לגוף כשאנו בלחץ? לחץ נפשי יכול לגרום לשרירים מכווצים, וזה יכול להוביל לנוקשות וכאב. לחץ גם יכול לגרום לגוף להיות רגיש יותר לכאב. מחקרים מראים שאירועים קריטיים יכולים אף לגרום לשינויים במערכת הלימבית (שקשורה להתנהגות שלנו בעת הישרדות) ובמעברים העצביים וזה אף יכול לפגוע במנגנון הפיזי שתפקידו למנוע כאב.

לחץ נפשי שבא לידי ביטוי בכאב בגב התחתון מרגיש לרוב, ככאב חד שיכול להקרין גם לאזור הרגליים והעכוז. לחץ נפשי יכול גם לבוא לידי ביטוי בגב כולו, כך שבאופן כללי תורגש נוקשות או לחץ גם באזור השכמות. כשאנו מתוחים הגוף משחרר כימיקלים והורמונים שונים, המתח עלול להעיר או להחמיר כאב על ידי הפעלת מערכת העצבים הסימפתטית, הגברת מתח השרירים ופגיעה ביכולת ההתמודדות, וזה יכול לגרום לדלקות, האטת זרימת הדם, שינוי יציבה ורגישות מוגברת לכאב. כמובן שעל אף שכאבי הגב נובעים ממתח נפשי ולא מפציעה, עדיין מדובר בכאבים אמיתיים שיש להתייחס אליהם. אצל אנשים רבים מתח נפשי מיד מתבטא בתגובות גופניות. הכאב יכול לגרום לפגיעה בתפקוד התקין, לעוגמת נפש ולמחשבות על הכאב שמזינות את הכאב ומעצימות אותו. מצד שני, גם אם נגיד לעצמנו להתעלם מהכאב, שכן הוא קשור למתח ולא לעניין רפואי מובהק, סביר להניח שהכאב רק ילך ויתעצם. אז מה עושים?

כשכאבי הגב נובעים מלחץ נפשי יש שיפור בעוצמת הכאב כשמבצעים תנועות שמשחררות ומרפות את הגוף ומניעות את חוליות עמוד השדרה. מתיחות לגב ופיתולים יכולים לעשות פלאים. בנוסף, הקפידו לבצע פעילות גופנית לצד הכאב ועל אף הכאב, אך הרגישו את גופכם, אם יש תנועות שלא עושות לכם טוב או גורמות לעומס על האזור הכואב, בחרו תנועות אחרות, אך אל תוותרו על הפעלת הגוף שכן, כאמור, זה עלול להחמיר את הכאב ולגרום לנוקשות גדולה יותר בגוף, עם דגש על הגב. בצעו גם הליכות – הליכות עוזרות לשחרור הגוף באופן כללי ולשחרור הגב בפרט. טיפול בכאב גב שמקורו בנפש לעיתים מצריך התייחסות במקביל גם לנפש וגם לגוף. לפעמים פעילות גופנית מותאמת לבדה תפתור את הבעיה ולעיתים במקביל לפעילות הגופנית אפשר לפנות גם לעזרה בתחום הנפש. העיקר, לא להתעלם מהמצב ולא להפסיק להזיז את הגוף.

קבלו אימון כושר קצר אונליין ובו תרגילים נהדרים שיעזרו לכם בהתמודדות עם כאב הגב והפחתת העומס הנפשי. התרגילים בסרטון אינם כרוכים בהפעלת שרירים או עומסים, אלא מתמקדים בתנועות לשחרור והרפיית הגב. לכן, אתם יכולים לבצע את התרגילים בכל רגע נתון ואף מספר פעמים ביום.

בהצלחההה

שתפו:

צרו קשר

מאמרים נוספים

הגיל לא קובע- האם אפשר להילחם באיבוד מסת שריר לעת זקנה? איבוד מסת שריר עם עלייה בגיל – איך להימנע מירידה במסת שריר? איך להפחית את תופעת איבוד מסת השריר? איבוד מסת שריר בגיל מבוגר זה משהו שיכולה להיות לכם שליטה עליו.

סבתא של חבר טוב שלי היתה מורה להתעמלות עד גיל 98! ביום בו היא החליטה לצאת לפנסיה באופן עצמאי ולהפסיק לבצע פעילות גופנית (בגיל 98,

5 דקות וסיימנו – עד כמה יעילים אימוני כושר קצרים? האם אימוני כושר של 5 דקות ביום באמת עוזרים? מתקשים למצוא מוטיבציה לאימון כושר ביתי? קבלו אימון כושר קצר אונליין בן 5 דקות בלבד שיחזק לכם את הגוף וישפר את הבריאות.

חשוב להתאמן, אין ספק! היתרונות שאימוני כושר מספקים לנו מאפשרים לנו להיות בריאים יותר, חזקים יותר, עם נפש אסופה ורגועה יותר וגם, כמובן, להיראות טוב

איך לשבת בצורה נכונה? איך לעמוד בצורה נכונה? קבלו סרטון הדגמה וטיפים חשובים לישיבה נכונה באופן כללי ולישיבה נכונה מול מחשב. ובנוגע לעמידה נכונה – קבלו טיפים לעמידה ויציבה נכונה שישפרו את איכות החיים שלכם.

תחילה אציין שישיבה או עמידה לא נכונות עלולות לגרום לכאבים בגב ולעייפות במקרה הטוב ולדלקות ושינויים מבניים, פציעות משמעותיות בגב ובחוליות ובכפות הרגליים, במקרה הפחות

השפעות פעילות גופנית על כאב ראש ומיגרנה: מה הקשר בין ספורט לכאבי ראש? איזו פעילות גופנית עוזרת למנוע כאב ראש? והאם פעילות גופנית מסויימת יכולה דווקא לגרום לכאב ראש? וגם – טיפים פרקטיים שיעזרו לכם למנוע כאב ראש.

אחת התלונות השכיחות בכל מה שנוגע לכאבים, היא תלונה על כאבי ראש ובתוכם גם כאלה שמתפתחים למיגרנה. כאב ראש הוא תופעה שכיחה בכל העולם ולה