מדוע אימון שיווי משקל קריטי לכולנו ובתוך זה גם לכל מתאמן ומתאמנת? כיצד לשפר את שיווי המשקל ולבצע אימון שיווי משקל לשיפור איכות חיים? אילו תרגילים טובים לשיפור שיווי המשקל? קבלו אימון שיווי משקל אונליין קצר כדי שתשפרו את שיווי המשקל שלכם ואת בריאותכם.

מדוע אימון שיווי משקל קריטי לכולנו ובתוך זה גם לכל מתאמן ומתאמנת? כיצד לשפר את שיווי המשקל ולבצע אימון שיווי משקל לשיפור איכות חיים? אילו תרגילים טובים לשיפור שיווי המשקל? קבלו אימון שיווי משקל אונליין קצר כדי שתשפרו את שיווי המשקל שלכם ואת בריאותכם.

כשאנו ניגשים להתאמן או מקבלים החלטה להתחיל להתאמן, הסיבות שדוחפות אותנו ומתניעות אותנו לפעול הן, לרוב, הרצון לרזות, לחטב ולעצב את הגוף, לחזק את השרירים ולהגדיל את המסה שלהם. בדרך כלל, מטרת אימון של שיפור שיווי המשקל לא תישמע אלא תגיע בשלב מאוחר יותר, בגיל השלישי, הגיל בו היציבות מתערערת וחשוב לשמור על שיווי המשקל ולהחזיר את שיווי המשקל לגוף.

שיווי משקל מוגדר כיכולת לשמור על יציבות הגוף במצב של תנועה ובמצב סטטי נגד כוח הכובד. שיווי המשקל גם חשוב עבורנו ברמת התפקוד המנטלי. מכירים את המשפטים “יצאתי משיווי המשקל שלי” “אני צריכה למצוא את הסנטר”. כי כשאין לנו שיווי משקל ואנחנו מתרחקים מהסנטר שלנו, זה גורם לנו להתערער ולהרגיש תחושת חוסר ביטחון. אובדן יציבות פיזית משפיע גם על הנפש. לכן, יציבות הגוף יכולה גם לתרום ליציבות הנפש. זה עובד גם הפוך, אם היה לנו יום מערער, יהיה לנו קשה יותר לשמור על שיווי משקל בתרגילים שנבצע כי לתודעה יציבה יש תפקיד משמעותי ביציבות הגוף.

אימון שיווי משקל או אימוני כושר שמשלבים בתוכם עבודה על שיווי המשקל חשובים ואף קריטיים עבור כולנו, גם עבור אלו שמתאמנים באופן קבוע. למעשה עבודה על שיווי משקל חשובה לנו מהיום שנולדנו ואין שלב בחיים בו אנו לא זקוקים לעבודה על שיווי המשקל. שילוב של עבודה על שיווי משקל בחיים באופן כללי או תוך כדי אימוני הכושר שלנו תתרום לאיכות חיינו ולחיזוק מירבי של כל הגוף.

בין הסיבות העיקריות שיוצרות חוסר שיווי משקל, אם נשים בצד בעיות בשיווי משקל על רקע פתולוגי, נמצא חולשה בשרירים המייצבים ורצפת האגן, חוסר בתנועה או אי גיוון בתנועות, ליקוי ביציבה ודפוסי עמידה והליכה לא מאוזנים. אחרי הכל, קשה לדרוש מגוף חלש לשמור על יציבות. גם אורח חיים יושבני שמביא לביצוע מגוון דל של תנועות הכרחיות פוגע בשיווי המשקל. ככל שנזוז פחות, כך מערכת החישה העמוקה תתנוון ושיווי המשקל יפגם. לכן, מאוד חשוב לנוע, וכמה שיותר.

פעילות גופנית יכולה לשפר באופן משמעותי את שיווי המשקל שכן אימון שמשלב את כל מערכת שיווי המשקל ( מערכת הראייה, המערכת הפרופריוצפטיבית והמערכת הווסטבולרית ) משפר בצורה מעולה את גבולות שיווי המשקל. עבור מתאמנים ומתאמנות עבודה על שיווי משקל תביא לשיפור ודיוק הביצועים וגם תמנע פציעות ספורט.

שמירה על שיווי משקל הכרחית לביצוע שורה ארוכה של פעולות במהלך היום יום באופן יעיל ובריא ויכולה למנוע פגיעה או נזק לגוף. נוכחות שיווי המשקל בחיינו חשובה מעמידה ועד הליכה, טיפוס על מדרגות, הרמת חפצים ועוד.. אם שיווי המשקל שלנו לא יהיה תקין, נבצע את הפעולות האלו בצורה לא נכונה וזה עלול לגרום לנזקים מצטברים בעיקר באזור הגב והברכיים.

כאן גם נכנס לתמונה קו האמצע שלנו, שהוא מרכז הגוף. חשוב שתהיה לנו מודעות לקו האמצע, אשר חוצה את מרכז הגוף לאורכו. כשיש תחושת קו אמצע ברורה, התנועות יותר מדוייקות, הן יוצאות מהמרכז וחוזרות אל המרכז. תנועה איכותית בגוף מביאה לשיווי משקל תקין. נהדר לעבוד עם משקל הגוף וללמוד כך בצורה הטובה ביותר לחוש את קו האמצע.

אצל האוכלוסיה המבוגרת יותר שמירה על שיווי המשקל היא קריטית כי עם השנים יש ירידה בבקרת שיווי המשקל כתוצאה מתהליך ההזדקנות. בגיל השלישי יש נטיה לסבול מיותר בעיות גופניות באופן כללי ומנפילות. נפילה יכולה לגרום לנזק גדול מאוד עבור הגוף, נזק שאף יכול לגרום לאיבוד היכולת לתפקד בצורה עצמאית. ואולם שמירה על שיווי המשקל יכולה למנוע את הנפילות או את חלקן, לגרום לגוף להיות יציב יותר ולשמור על שיווי משקל חשוב בזמן הליכה או עמידה.

כדי לשפר את שיווי המשקל באופן משמעותי כך שישדרג את איכות חיינו צריך להתאמן בשני מצבים. גם לבצע תרגילי כושר לשיווי משקל במנח סטטי, למשל, עמידה על רגל אחת ללא תזוזה, אך גם לבצע תרגילי שיווי משקל תוך כדי תנועה, למשל, בשילוב עם הליכה או קפיצה. כדאי מאוד לשלב תרגילים ייעודיים לשיווי משקל יחד עם תרגילים לחיזוק השרירים ו\או פעילויות אירוביות. כדאי גם לגוון ולבצע עבודה על שיווי משקל במנחים שונים, למשל, בעמידה עם רגליים צמודות או בעמידת פישוק. ניתן גם לעמוד על משטחים לא יציבים, כאלו שמאלצים את הגוף למצוא את שיווי המשקל, למשל, לעמוד על פיתה לאימון או ללכת על חול ים. אפשר ורצוי גם לתרגל שיווי משקל עם עיניים עצומות (אך היזהרו לא ליפול. יש לדאוג שיהיה ליידכם חפץ שתוכלו להישען עליו במידה ותחושו בקושי) ומומלץ גם לשלב עבודה א- סימטרית, כלומר, הנעה של איבר אחד בזמן שהאחר מקובע. עוד דרך נהדרת לשפר את שיווי המשקל היא, למשל, לעמוד על רגל אחת ולהסתכל על נקודה אחת כדי לשמור על היציבות אך בהמשך להסתכל לכל כיוון תוך שמירה על שיווי המשקל.

קבלו סרטון ובו תרגילים שמתמקדים בשיווי משקל ובעבודה על שיפור שיווי המשקל. מומלץ לתרגל לפחות תרגיל אחד מבין התרגילים כאן על בסיס יומי. ותמיד זכרו לגוון😊

בהצלחה..

שתפו:

צרו קשר

מאמרים נוספים

מתיחות לגב – מה עושים כשהגב כואב בבוקר? איזה מתיחות עוזרות לשחרור הגב? קבלו אימון כושר קצר אונליין בן 2 דקות שכדאי לעשות אם כואב לכם הגב בבוקר להפחתת כאבי גב.

כאבי גב הם סיבה שכיחה ביותר לפנייה לרופא, בעיקר כאבי גב תחתון. למען האמת 80% – 90% מאיתנו יסבלו מכאבי גב בשלב מסויים בחיים. יש

למה חשוב להתמיד בפעילות ספורטיבית בתקופת מבחנים? כיצד פעילות גופנית יכולה לסייע בהורדת מתח לפני בחינה? וכיצד היא תורמת לריכוז? מה הקשר בין ספורט והצלחה בלימודים? איך ספורט מועיל לזיכרון? למידה דרך תנועה היא דרך מנצחת ללמוד בצורה הטובה ביותר. על חשיבות של פעילות גופנית בזמן לימודים – כאן בכתבה.

כשלומדים לבחינה, כל בחינה, ובעיקר כשמדובר בלמידה ממושכת לבחינה כמו למידה לבחינות לשכת עורכי הדין או בחינות בלימודי רפואה, תואר ראשון וכן הלאה, המתח גדול

חיזוק רצפת האגן: איך מחזקים את שרירי רצפת האגן?  למה כל כך חשוב לחזק את שרירי רצפת האגן? קבלו אימון כושר קצר אונליין ובו תרגילים שיעזרו לחזק את שרירי רצפת האגן.

רצפת האגן (שנקראת גם- קרקעית האגן) היא האזור החבוי בין הרגליים והיא, למעשה, רצפה לאיברים רבים שנמצאים בסמוך אליה ומעליה. היא מורכבת מרקמת חיבור, עצבים,

אימונים קצרים – עדיף קצת מכלום והקצת הזה יעשה לכם טוב. קבלו אימוני כושר קצרים אונליין. כמה קצרים? 3 דקות בלבד! מצאו לכם 3 דקות ביום כמה פעמים ביום שתוכלו ותשדרגו את חיייכם.

ידוע שבתקופות מאתגרות יותר, קשה לנו להביא את עצמנו להזיז את הגוף ולהתאמן. התחושה היא שכל מה שהגוף והנפש רוצים זה מנוחה. כבר זמן רב