האם מומלץ להתאמן בצום? מה אימון כושר בזמן צום עושה לגוף שלנו?

האם מומלץ להתאמן בצום? מה אימון כושר בזמן צום עושה לגוף שלנו?

חשוב לפתוח ולציין שאימון כושר בזמן צום אינו מתאים לכולם. אם אתם סוכרתיים, לחץ הדם שלכם גבוה או נמוך מדי או שאת בהריון, כלל לא בטוח שאימון כושר בזמן צום מומלץ, יש להיוועץ עם רופא\ה לפני כן. כך גם אם יש לכם מחלות רקע שונות.

יום כיפור יגיע בשבוע הבא והוא מעלה את הסוגיה של אימוני כושר בזמן צום (ובתוך זה דיאטות הצום למיניהן) ואת השאלה האם נכון ומומלץ להתאמן בזמן צום.

בכתבה הזאת ניגע גם בכל הנוגע לצום יום כיפור, אך בעיקר נפרט את היתרונות והחסרונות של אימוני כושר בזמן צום, באופן כללי. הכוונה בצום היא לצום של מספר שעות, כלומר, אימון כושר על בטן ריקה, בעיקר אימונים בבוקר על בטן ריקה.

מאחר וביום כיפור מדובר בצום ממושך של 24 שעות, מומלץ להימנע מאימון כושר ביום עצמו שכן הגוף יהיה מותש ועייף ולכן, עדיף לו לנוח. מאחר ומדובר בצום מתוכנן, מומלץ לא לבצע אימון כושר חזק 24 שעות לפני הצום. אם בכל זאת חשוב לכם להתאמן, עדיף להתאמן בבוקר, כמה שיותר רחוק מתחילת הצום וכאמור, לא אימון חזק. ההמלצה היא להתאמן רק למחרת הצום (אימון קל עד בינוני מבחינת העוצמה) ולא בערב סיום הצום, כי למרות הארוחה בתום הצום, הגוף לא יחזור לעצמו באופן מיידי וההתאוששות תיקח זמן. אל תשכחו שאתם אחרי 24 שעות ללא מזון ושתיה.

אז כאמור, יום כיפור הרים לנו להנחתה לדבר על אימוני כושר בזמן צום. איך ומתי נולד הרעיון, שלא מעט אימצו אותו לחייהם?

אפילו לפני שמגוון דיאטות הצום (בהן דיאטת 16:8 – 8 שעות אכילה ולאחריהן 16 שעות צום) נכנסו לתמונה. תחילה אציין שלגוף שלנו יש יכולת מדהימה לאגור אנרגיה רבה מהמזון שאנו מכניסים לגופנו. הרעיון הוא שכשהגוף בצום, במקום לשרוף את האוכל שמשמש מקור אנרגיה באימון, הגוף ישרוף את השומן בגוף (אותה אנרגיה ששמורה בגוף בצורה של שומן). כך למעשה הירידה במשקל תהיה מהירה יותר ואפקטיבית יותר. ובקיצור, קצב שריפת השומן בזמן צום יהיה מוגבר ולכן התוצאות יגיעו מהר יותר.

צריך לקחת בחשבון שאוכל הוא מקור אנרגיה חשוב לגוף. אחרי שאנו אוכלים, הגוף מלא במצבור שאפשר לשרוף. אם נצום, האוכל שמשמש כמקור אנרגיה לא יהיה בגופנו ולכן אנו עלולים להרגיש ירידת אנרגיה, חולשה, סחרחורת או עייפות מוגברת במהלך אימון הכושר. לכן, חשוב להיות קשובים לגוף ולעצור במידה וחשים את אחת או יותר מהתחושות האלה.

בזמן צום מתרחשים שינויים בגוף, בין היתר, ההורמונים מופרשים בצורה שונה, רמות האינסולין והגליקוגן יורדות, מה שגורם לנו להיות משמעותית פחות רעבים והורמון הגדילה (שאחראי בין היתר לשמירה על בריאות, מסייע בגידול מסת שריר, מוריד כולסטרול וכו’.) עולה.

מחקר שבחן השפעות אימוני כושר בצום לקח קבוצה של 20 גברים שחולקו לשתי קבוצות. האחת- צמה והשניה- ניזונה מאוכל עתיר פחמימות. לאחר תוכנית בת חודש וחצי, קבוצת הצמים יכלה להגביר את האינטנסיביות של האימונים והיתה יעילה יותר מהקבוצה של אוכלי הפחמימות. הקבוצה הצמה שיפרה את תהליך פירוק השומן שבין תאי השריר במהלך האימון, תהליך שחשוב לצורך ניצול האנרגיה שבשרירים שמופעלים במהלך האימון.

האם אתם מאלו שאימוני כושר בזמן צום יעשו להם טוב?

תוכלו לדעת רק אם תנסו. יש אנשים שבזמן אימון כושר בצום מרגישים חולשה ויש כאלו שבזמן אימון בצום מרגישים הרבה יותר בפוקוס ועם הרבה יותר אנרגיות. סמכו על הגוף שלכם שהוא ידע לספר לכם אם שיטת האימון בצום מתאימה לכם או לא.

ובכל מקרה, תמיד זכרו שהכי חשוב האיזון – אם אתם מתאמנים וגם צמים לסירוגין, חשוב לאכול טוב ובריא באופן כללי ולספק לגוף את כל מה שהוא צריך.

שתפו:

צרו קשר

מאמרים נוספים

מדוע אימון שיווי משקל קריטי לכולנו ובתוך זה גם לכל מתאמן ומתאמנת? כיצד לשפר את שיווי המשקל ולבצע אימון שיווי משקל לשיפור איכות חיים? אילו תרגילים טובים לשיפור שיווי המשקל? קבלו אימון שיווי משקל אונליין קצר כדי שתשפרו את שיווי המשקל שלכם ואת בריאותכם.

כשאנו ניגשים להתאמן או מקבלים החלטה להתחיל להתאמן, הסיבות שדוחפות אותנו ומתניעות אותנו לפעול הן, לרוב, הרצון לרזות, לחטב ולעצב את הגוף, לחזק את השרירים

אימון הרווח בין הרגליים – למה לא כל אחד ואחת יכולים להיות עם רווח בין הירכיים? התשובה תפתיע אתכם. ומה לגבי הצטברות שומן בירכיים – איך להוריד שומן בירכיים? איך לחטב ולהיפטר מהשומן בירכיים הפנימיות? קבלו אימון קצר אונליין לירך הפנימית.

יש כמה וכמה אזורים בגוף שבאופן טבעי השומן מצטבר בהם באופן משמעותי ולכן גם מאתגר יותר לעצב ולחטב אותם, מה שעלול לגרום לתסכול ובשלב מסויים

אימון פלאנק סטטי – כל מה שרציתם לדעת על פלאנק, יתרונות הפלאנק, איך עושים פלאנק נכון ואיך מקבלים ממנו את כל מה שהגוף צריך. בפנים – אימון כושר אונליין קצר על טהרת הפלאנק

אחד הדברים היותר חשובים בחיים זה לשמור על הגוף שלנו. אם לא נשמור עליו, איך נתנהל כפי שצריך ואיך יהיו בנו הכוחות לפעול ולבצע את